|   | 

Czy list motywacyjny to relikt przeszłości?

Nie, zdecydowanie nie. Ale wiele osób tak go właśnie traktuje. I to właśnie są te wszystkie osoby, które borykają się ze znalezieniem pracy znacznie dłużej. Dla nich oczywistym jest, że pobrany szablon z Internetu, w którym występują utarte zwroty i nie ma żadnych konkretów jest jak najbardziej ok. Absolutnie nie! Czasami to właśnie list motywacyjny może zaważyć na tym, czy pracę otrzymamy, czy też nie. List motywacyjny należy traktować trochę jak życiorys (odnośnie naszej pracy), który da jasny obraz rekruterowi albo pracodawcy jakie mamy cechy. Układem podobny jest trochę do wypracowania (ma wstęp, rozwinięcie i zakończenie), trochę do listu (ma datę, dane osoby która pisze list motywacyjny i dane firmy do której jest skierowany), ale nadal jest w 100% ważnym dokumentem.

Jak zabrać się za pisanie listu motywacyjnego?

To jest część, do której należy usiąść, kiedy mamy już za sobą pisanie CV. Absolutnie jednak nie streszczamy tego, co w Curriculum Vitae, ale zawieramy tam konkrety, odpowiednio dopasowane do charakteru pracy, o którą się ubiegamy. Nie zrozumcie mnie źle – nie wymyślamy sobie umiejętności i cech, które pasują do tej oferty pracy. Po prostu wybieramy z własnego doświadczenia, wykształcenia i cech charakteru to, co tutaj pasuje. Staramy się w nim jak najbardziej nawiązywać do firmy, do której rekrutujemy. Do stanowiska pracy, na jakim nam zależy. Po prostu maksymalnie personalizujemy swój list motywacyjny, aby było widać, że absolutnie nie wysyłamy jednego i tego samego dokumentu do wszystkich pracodawców jak leci.

Konstrukcja listu motywacyjnego, przydatne zwroty i wygląd dokumentu

Jak już wspominaliśmy – wyróżniamy trzy najważniejsze elementy, jakimi jest wstęp, rozwinięcie i zakończenie. W prawym, górnym rogu wstawiamy datę pisania listu motywacyjnego, a nieco niżej – po lewej – podajemy swoje pełne dane tj. imię i nazwisko, adres i numer telefonu/maila.

We wstępie warto zaznaczyć skąd posiadamy wiedzę o rekrutacji, a także napisać do konkretnej osoby – dobrze jest więc wiedzieć, kto prowadzi taką rekrutację. Następnie opisujemy krótko dlaczego właśnie ta praca nam się spodobała i z jakiego powodu chcemy tu pracować np. „Zależy mi na pracy tutaj, ponieważ misja firmy, która brzmi XYZ doskonale zgrywa się z moją wizją życiową”

W rozwinięciu przedstawiamy wszystkie swoje cechy, które czynią z nas idealnego pracownika na to miejsce. Możemy podkreślić wszystkie sytuacje, które te umiejętności i nasze doświadczenie podkreślają. Możemy także powiedzieć co wniesiemy do firmy, a jeśli zadamy sobie trochę więcej trudu, aby dowiedzieć się z czym obecnie zmaga się firma – możemy podkreślić, że mamy jakieś rozwiązanie, które z pewnością pomoże w danej sytuacji np. „Widziałem, że mają Państwo w firmie problem z YXZ – znam się na tym programie i mogę pokazać jak usprawnić działanie na nim.”

W zakończeniu dziękujemy za poświęcony nam czas i własnoręcznie się podpisujemy. Opcjonalnie możemy zrobić spis załączników do naszego listu motywacyjnego albo ogólnie – do kandydatury.
„Dziękuję za poświęcony mi czas i mam nadzieję, że spotkamy się na rozmowie o pracę”.

Często to wygląd dokumentu jest sprawą dyskusyjną. Najważniejsze jednak, aby był on w pełni czytelny i przyjemny dla tego kogoś, kto będzie go czytał. Fajnie byłoby gdyby wyróżnił się na tle innych, ale nie każdy jest przecież grafikiem. Ale i na to jest rada! Wystarczy, że skonstruujecie swój list motywacyjny w gotowym kreatorze np. na stronie https://pinbook.pl/praca/cv/lm, co odejmie wam sporo zmartwień.

Artykuł zewnętrzny

Redakcja

centrumwspolpracy.org.pl

Zobacz również