|   | 

Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią płytę indukcyjną

Tak zwane kuchnie indukcyjne stają się coraz popularniejsze. Najważniejszym ich elementem jest oczywiście płyta, która posłuży nam do gotowania rozmaitych potraw. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu, by spełniła ona nasze oczekiwania?

Zanim jednak przejdziemy do omawiania najważniejszych parametrów płyt, musimy przypomnieć, że ich wykorzystane jest możliwe tylko wówczas, gdy posiadamy specjalne garnki i patelnie wykonane z materiałów ferromagnetycznych. Tylko one pozwalają na wykorzystanie pola elektromagnetycznego, które generowane jest przez płytę.

Gdy wspomniany materiał zostanie wykryty, energia elektryczna zostaje zamieniona na energię cieplną. W przypadku tradycyjnych naczyń okazałoby się to niemożliwe. W tym momencie wiele osób może stwierdzić, że płyta indukcyjna nie jest warta zachodu – nie dość bowiem, że musimy zapłacić za urządzenie, to jeszcze pojawia się konieczność zakupu nowych garnków.

Pamiętać należy jednak o tym, że płyty posiadają mnóstwo zalet, które zrekompensują nam początkowe wydatki, nawet jeśli okażą się one spore. Przede wszystkim płyty są bardzo bezpieczne – nie mamy tu do czynienia z ogniem, jest to tylko nagrzewający się blat. Sposób działania płyt polegający na podgrzewaniu wyłącznie naczyń stojących na polach grzewczych sprawia, że są to urządzenia bardzo efektywne oraz oszczędne pod względem wykorzystywanej energii elektrycznej. Często posiadają one również wiele dodatkowych funkcji, które mają bezpośrednio wpływ na nasz komfort gotowania.

Jaką płytę indukcyjną wybrać?

Skoro wiemy już, na czym polega praca płyty indukcyjne i jakie możliwości ze sobą niesie, pora dowiedzieć się, które parametry są decydująca podczas wyboru konkretnego modelu urządzenia.

Sposób sterowania płytą. Możemy wymienić płyty posiadające specjalne dotykowe panele sterowania, specjalne suwaki (również dotykowe), wyświetlacze LCD bądź tradycyjne pokrętła. Wybór konkretnego rozwiązania uzależniony jest od naszych potrzeb.

 

Liczba pól. Standardowe urządzenie posiadają cztery pola grzewcze, jednak na rynku dostępne są również rozwiązania niestandardowe, dysponują trzema bądź dwoma polami. Oczywiście im jest ich więcej, tym mniejszą cenę zapłacimy. Najczęściej wielkość pól jest różna, dzięki czemu możemy podgrzewać różne naczynia.

 

Bardzo ciekawe są tak zwane płyty bezstrefowe. Cała powierzchnia urządzenia jest obsługiwana przez zamontowane grzałki, dlatego niezależnie od tego, gdzie położymy naczynie, grzanie zostanie uruchomione. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które jednak wiąże się z koniecznością poniesienia sporych kosztów.

 

Obsługiwane funkcje. Jak już mówiliśmy, mocną stroną dostępnych na rynku płyt jest to, że wyróżniają się wieloma funkcjami dodatkowymi, dzięki którym możemy ułatwić gotowanie. Spośród nich wymienić można chociażby automatyczne rozpoznawanie obecności i wielkości naczynia, dzięki czemu pole grzewcza uruchamia się samoczynnie, funkcję czasowe zwiększania mocy grzewczej, co pozwala na znacznie szybsze przygotowanie potraw, zapamiętywania wcześniej użytych parametrów gotowania, programator, który umożliwia między innymi ustawienie czasu pracy płyty, a także różnego rodzaju czujniki informujące nas chociażby o tym, że woda w garnku zaczęła się gotować.

 

Kształt. Wybór jest dość szeroki, w sklepach dostępne są bowiem zarówno płyty standardowe (kwadratowe lub prostokątne), jak i charakteryzujące się nieregularnymi kształtami.

 

Na rynku znajdują się również rozbudowane komplety, w skład których wejść może płyta oraz piekarnik do zabudowy. Co więcej, oba te elementy często są ze sobą zintegrowane. Dzięki temu zyskujemy nie tylko funkcjonalną płytę, ale również bardzo nowoczesny piekarnik, który może zostać przez nas użyty do przygotowywania rozmaitych potraw.

Tego typu urządzenia wciąż kosztują sporo, jednak ich ceny stopniowo spadają, dzięki czemu stają się one dostępne dla większej grupy odbiorców. Ze względu na ich funkcjonalność, naprawdę warto się nimi zainteresować.

Artykuł sponsorowany

Redakcja

centrumwspolpracy.org.pl

Zobacz również