|   | 

Jak obliczyć koszt przesyłki kurierskiej?

Ceny przesyłki kurierskiej nie są identyczne dla każdej nadawanej paczki. Na krańcową cenę usługi kurierskiej ma wpływ mnóstwo czynników, a w niektórych przypadkach nawet niewielka zmiana określonego parametru może znacząco zwiększyć lub obniżyć koszt transportu paczki. Specyfika tak złożonego systemu sprawia, że klient może mieć problem z oszacowaniem, ile wyniesie cena usługi w przypadku danego towaru.

Co ma wpływ na ceny usługi kurierskiej?

Zestawiając z sobą oferty firm kurierskich, zauważyć można, że koszt wysyłki dla danej paczki o określonych właściwościach może znacząco różnić się w zależności od przewoźnika. Trafną ocenę kosztów usługi umożliwi analiza oferty kuriera, która uwzględni wszystkie kategorie parametrów mających wpływ na cenę.

Przesyłki krajowe i zagraniczne – kraj docelowy ma znaczenie

Przemożny wpływ na koszt wysłania ma odległość od miejsca nadania do miejsca odbioru. W końcu to od tego ile kilometrów będzie musiał przebyć kurier, zależy ilość zużytego w tym celu paliwa, rodzaj użytej infrastruktury oraz czas poświęcony na dostarczenie przesyłki do miejsca docelowego. Naturalnie więc wyższej ceny za paczkę mogą spodziewać się ci z klientów, którzy nadają paczki za granicę.

Każda popularna, operująca w Polsce międzynarodowa firma kurierska dzieli obszar, na którym działa, na różne strefy. Kraje przyporządkowywane są do poszczególnych stref na podstawie ich odległości od naszego państwa. Strefa jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na koszt usługi i zdecydowanie musi zostać uwzględniona przez tych z nadawców, którzy zamierzają wysyłać paczki do bardziej odległych krajów.

Jak gabaryty paczki wpływają na jej cenę?

Kolejnym niezwykle istotnym czynnikiem są gabaryty, a więc waga i wymiary paczki. Im większa i cięższa jest przesyłka, tym większej końcowej opłaty za dostawę musi spodziewać się nadający. Dlaczego tak jest? Dostarczanie bardzo dużych i ciężkich paczek jest szczególnie skomplikowanym procesem. Takie przesyłki zajmują mnóstwo miejsca w pojazdach i magazynach przewoźnika, a ze względu na swoje wymiary niekiedy nie mogą być automatycznie sortowane. Te wszystkie czynniki wpływają na powstawanie trudności z szybką i bezpieczną dostawą, co przekłada się na wyższy koszt dostarczenia przesyłki.

Wyjątkowo masywne przedmioty mogą być wysyłane jako przesyłki paletowe, jednak nie każdy przewoźnik ma w swojej ofercie taką usługę. Osoba wysyłająca paczkę musi pamiętać o podaniu dokładnych jej wymiarów w procesie zamawiania kuriera. Jeżeli podczas dostawy wykryte zostaną odstępstwa od zadeklarowanych wartości, przewoźnik może obciążyć wysyłającego dodatkową opłatą. Jeśli zaś nadaje się przesyłkę wieloelementową, podstawowa cena za wysyłkę będzie sumą opłat podstawowych każdego z elementów.

Usługi dodatkowe, opłaty i inne koszty – co trzeba wiedzieć?

W cenę przesyłki kurierskiej przewoźnicy wliczają również opłatę paliwową oraz drogową. Kwotę zwiększa także podatek VAT, którego wartość obliczana na podstawie odpowiedniej stawki. Niebagatelny wpływ na wysokość cen przesyłek mają także usługi dodatkowe, czyli różnego rodzaju dopłaty i udogodnienia dla wysyłających oraz odbierających paczki. Każda firma kurierska może pochwalić się inną ofertą w tym zakresie. Niektóre opcje zarządzania przesyłką zwykle są bezpłatne, jednak skorzystanie z reszty z nich może wiązać się z większą lub mniejszą opłatą. Więcej na temat elementów składających się na koszt przesyłki kurierskiej przeczytasz na stronie https://www.dhl.com/pl-pl/home/nasze-dywizje/parcel/dla-ciebie/blog/koszt-przesylki-co-sklada-sie-na-koszt-wysylki.html.

Nie tylko cena paczki, ale i jakość usług – jak dobrać najlepsze usługi kurierskie?

Nawiązanie współpracy z odpowiednim kurierem może nie być łatwe – w dobie bogatych i różnorodnych ofert wybór staje się zauważalnie trudniejszy. By mieć pewność, że zamawiana przez nas usługa zostanie zrealizowana z najwyższą starannością i przy udziale nowoczesnej, bezpiecznej infrastruktury, warto zdecydować się na korzystanie z usług topowych przewoźników, takich jak DHL Parcel.

Przedsiębiorcy podpisać umowę z określonym kurierem powinni upewnić się, że dostarcza on paczki w regiony, które firma pragnie uczynić swoimi rynkami zbytu. Istotnym krokiem będzie także sprawdzenie, czy dany usługodawca na pewno jest w stanie dostarczyć przedmioty o określonej wielkości i wadze. Bogaty wybór usług dodatkowych zarówno dla wysyłającego, jak i dla klientów firmy, pomoże personalizować procesy wysyłkowe i maksymalnie dopasować je do potrzeb biznesu.

Artykuł partnera

Redakcja

centrumwspolpracy.org.pl

Zobacz również