|   | 

Terapia par jako sposób na uzależnienia

Wydaje się, że w przypadku leczenia uzależnień istotnym wsparciem może być terapia par, która ułatwi powrót do normalnego życia dla małżeństwa czy związków nieformalnych. Jest to również dla nich zdecydowanie większa szansa na to, by lepiej rozumieć siebie nawzajem. Terapia par pozwala na sprawne analizowanie relacji między dwojgiem ludzi, tak by spojrzeć na tą relację z perspektywy jednostki i związku. Specjaliści podkreślają, że podejście takich działań może sprawić, że leczenie uzależnień okaże się skuteczniejsze. Sprawdź, co mówią specjaliści z serwisu: smakpol.elblag.pl

Jakie cele powinna mieć terapia par?

Założenia terapii są takie, że w trakcie wspólnych spotkań będzie można współpracować nad konkretnymi problemami. Druga osoba może być motywatorem, który będzie wspierał w odejściu od uzależnienia. Poprawi się między osobami umiejętność komunikacji, co pozwoli konstruktywnie pracować nad rozwiązaniem problemów. Istotą sprawy będzie również rozpoznawanie i wyrażanie uczuć. Ważne będzie wspólne odnajdywanie uczuć względem siebie, pojawiać się może większa bliskość w związku. Szansą stanie się również zwiększenie świadomości oczekiwań wobec partnera i siebie. Obie osoby powinny wypracować w sobie umiejętność brania odpowiedzialności za funkcjonowanie w związku.

Poszukiwanie motywacji

Najważniejszym warunkiem prowadzącym do skutecznej terapii musi być motywacja, która będzie występować po obu stronach. Para musi być gotowa na podjęcie współpracy z terapeutą. Ważne będzie również podjęcie rozmowy co do tego jakie są oczekiwania wobec terapii, co chcą osiągnąć strony. Psychoterapeuta na pierwszych spotkaniach będzie musiał zbadać dlaczego para zgłasza się na terapię i jakie ma oczekiwania. Istotą będzie znalezienie w obu osobach chęci do zmian. Na początku terapii prawdopodobnie będzie istniało przekonanie u strony nieuzależnionej, że zmiana musi być tylko po stronie partnera. Natomiast terapeuta musi pokazać, że najważniejsza będzie wspólna skuteczna praca nad zmianą.

terapia par

Brak dobrej motywacji – co zrobić? 

Jeśli para wykazuje niejasną motywację konieczne będzie przedłużenie prze terapeutę fazy diagnostycznej, by dopracować stosownie warunki a także tematy terapii. Wtedy możliwa stanie się również praca w obszarze motywacji.

Kiedy warto podjąć współpracę z parą? 

Możliwa współpraca z parą będzie wyłącznie w sytuacji, gdy istnieje motywacja obojga do zrozumienia problemów i poszukiwania zmian. Obie strony muszą mieć poczucie obawy przed tym, że kryzys będzie się pogłębia. Para musi chcieć uczyć się nowych umiejętności.

Terapia nie powinna być podejmowana w momencie, gdy istnieje duże napięcie między partnerami. Jeśli nadal istnieje walka i wspólne oskarżanie i obwinianie nie powinno się prowadzić takiej terapii. Kluczowa sprawa to sytuacja, w której strony nawzajem obarczają się odpowiedzialnością, jeśli taki problem występuje nie ma żadnego sensu, by terapia par się rozpoczynała, ponieważ nie przyniesie żadnych sensowych efektów. Zadaniem terapeuty powinna być ocena, czy w przypadku danej pary podjęcie terapii będzie dobrą decyzją.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: osrodkiterapeutyczne.pl

Redakcja

centrumwspolpracy.org.pl

Zobacz również