|   | 

10 porad dla wynajmujących samochód za granicą

1. Wynajem samochodu bezpośrednio od firmy czy za pomocą pośrednika?

Podczas planowania wynajmu samochodu za granicą możemy trafić na strony internetowe wypożyczalni oraz pośredników. Jaka jest między nimi różnica? Pośrednicy w wynajmie aut funkcjonują podobnie jak wyszukiwarki lotów czy hoteli – zbierają i prezentują oferty wielu firm, tak więc jakość obsługi jak również stan techniczny pojazdów zależy od wypożyczalni, którą wybierzemy. Często cena u pośrednika jest niższa niż w przypadku wynajmu bezpośredniego na stronie wypożyczalni, chociaż nie jest to regułą. Jeżeli natomiast spotkamy się z sytuacją, że cena wynajmu jest dużo tańsza od ofert globalnych liderów takich jak AVIS czy Europcar to powinniśmy przeczytać opinie na temat tej wypożyczalni.

Wynajęcie auta z pominięciem pośredników daje nieco większą pewność zamówienia, ponieważ mamy do czynienia z firmą, która fizycznie posiada pojazdy i jest w stanie zarezerwować dla nas pojazd w danym terminie.

2. Ile będę musiał zapłacić w przypadku wystąpienia szkody?

Niestety wypadki chodzą po ludziach i niechciana kolizja może zepsuć całkowicie nasze zagraniczne plany. Warto wspomnieć, że poza granicami kraju jesteśmy bardziej narażeni na stłuczki ze względu na inną kulturę jazdy niż w Polsce. Warto zatem sprawdzić czy w cenie wynajmu pojazdu jest ubezpieczenie od wypadku, tzw. CDW (collision damage waiver). Warto również wiedzieć, że CDW nie zwalnia nas całkowicie z kwoty obciążenia wypadku, a jedynie ogranicza kwotę, którą wynajmujący może być obciążony. Średnia kwota obciążenia do której wypożyczalnia ogranicza koszty w momencie wystąpienia szkody to ok. 500 – 1500 Euro ale cena może się zmieniać w zależności od klasy pojazdu, który wynajmujemy.

3. Ile będę musiał zapłacić w przypadku kradzieży samochodu?

Bardzo ważną kwestią w momencie wyboru wypożyczalni jest sprawdzenie czy w cenie najmu jest ubezpieczenie przed kradzieżą (TP – Theft Protection).

TP działa podobnie do CDW nie zwalnia nas całkowicie z kwoty obciążenia, a jedynie ogranicza kwotę, którą wynajmujący może być obciążony w momencie kradzieży (zwykle wyższej o ok. 500-1000 Euro niż w przypadku CDW).

4. Czy potrzebne mi dodatkowe ubezpieczenie?

Wypożyczalnie często oferują dodatkowe ubezpieczenie rozszerzające ubezpieczenie CDW oraz TP, które całkowicie znosi ryzyko poniesienia przez wynajmującego kosztów w przypadku kolizji lub kradzieży. Podobną ofertę jesteśmy w stanie uzyskać również w polskich firmach ubezpieczeniowych i to niejednokrotnie taniej.

Nie mniej jednak bardzo istotnym elementem jest zakres ubezpieczenia – sprawdźmy podczas podpisywania umowy czy obejmuje ono cały pojazd, czy może wyłączone są takie części jak opony albo lusterka.

 

 

5. Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy?

Polecamy zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy przede wszystkim na:

¥ Paliwo – z reguły odbieramy pojazd z pełnym bakiem i w takim stanie należy go zwrócić; dobrze jest dopilnować tej kwestii w momencie oddania, ponieważ w przeciwnym wypadku brakujące paliwo zostanie nam wycenione z dodatkową marżą (nawet do 30%!) i doliczone do kwoty najmu.

¥ Limit kilometrów – czy podczas wynajmu możemy przejechać tylko wyznaczoną ilość kilometrów dziennie, czy nie mamy ustawionego limitu? Nadprogramowe kilometry mogą zostać wycenione i doliczone do ostatecznej kwoty najmu.

¥ Godziny pracy firmy – możemy zapłacić więcej za wynajęcie lub oddanie samochodu poza godzinami pracy firmy.

¥ Dodatkowe ubezpieczenie – czy nie zapłacimy więcej za ubezpieczenie, które już mamy w ofercie lub którego nie potrzebujemy?

6. Czy mój wiek ma znaczenie?

Z reguły młodsi kierowcy, którzy nie ukończyli 25 roku życia (wiek uzależniony jest od danego kraju) będą musieli liczyć się z dodatkowymi kosztami za wynajęcie pojazdu. Kwota często nie jest ujawniania we wstępnym rozliczeniu, dlatego polecamy zwrócić uwagę na podsumowanie.

7. Jak zapłacić za wynajem samochodu?

Z reguły wszystkie firmy wymagają płatności za pomocą karty płatniczej – coraz rzadziej istnieje możliwość zapłaty gotówką. Jest to związane zarówno z bezpieczeństwem jak i kwestiami finansowymi. Praktycznie zawsze jest również pobieranie kaucji, a w przypadku karty kredytowej kwota nie jest zabierana, a jedynie blokowana. Średnia wysokość kaucji to od 100 do 400 Euro, jednak zdarzają się wyższe w zależności od modelu samochodu oraz samej wypożyczalni. Płatność kartą kredytową ma ten plus, że w momencie gdy wypożyczalnia okaże się oszustem, jesteśmy w stanie odzyskać swoje pieniądze informując bank o zaistniałej sytuacji.

8. Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwymi praktykami przed wynajmem?

Samochód odebrać jest najlepiej w dzień lub w miejscu dobrze oświetlonym abyśmy mogli bardzo dokładnie obejrzeć pojazd oraz zrobić co najmniej kilka zdjęć, zwracając uwagę na wszelkie uszkodzenia zarówno karoserii, jak i kół i opon – przy ewentualnym sporze z firmą zdjęcia te będą niepodważalnymi dowodami.

9. Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwymi praktykami po oddaniu samochodu?

Podobnie jak w przypadku odbioru najlepiej jest to robić w dzień lub w miejscu dobrze oświetlonym abyśmy mogli zrobić zdjęcia (najlepiej z włączoną datą) – będzie to również twardy dowód w przypadku nieuczciwych zagrań ze strony firmy.

10. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Po kilku dniach warto zwróć uwagę czy kaucja za wynajęty samochód została zwrócona (w przypadku blokady środków – czy została cofnięta). Przez kilka najbliższych tygodni zalecamy obserwowanie transakcji na koncie, ponieważ zdarzają się sytuacje w których firma po kilku dniach od zdania auta pobiera pieniądze z karty kredytowej za rzekome „uszkodzenia”, których naprawdę nie było. W takich sytuacjach wcześniej zrobione zdjęcia pojazdu przed i po oddaniu będą bezcenne!

 

Materiał partnera zewnętrznego

Redakcja

centrumwspolpracy.org.pl

Zobacz również