|   | 

Optymalizujesz koszty przedsiębiorstwa? Pamiętaj o odpowiednim koncie firmowym

Prowadząc firmę, najprawdopodobniej dążysz do zoptymalizowania kosztów związanych z realizowaną działalnością. Jeśli szukasz wydatków, które można "uciąć" bez żadnych konsekwencji, zacznij od najprostszych kwestii. Sprawdź, ile płacisz za prowadzenie rachunku bankowego i wybierz tańsze rozwiązanie.

Czy wiesz, że miesięczne wydatki związane z prowadzeniem konta firmowego mogą wynieść nawet kilkadziesiąt złotych? W skali roku to kilkaset złotych kosztów. Kosztów, których można byłoby uniknąć, korzystając z oferty innego banku. Warto bowiem mieć świadomość, że konto firmowe wcale nie musi być drogie. Ba, może nie wiązać się z żadnymi opłatami – i to bez konieczności spełniania wyśrubowanych warunków obowiązujących w bankowych regulaminach.

Konto firmowe może być tanie

O ile konta indywidualne z reguły kojarzą się z bardzo niskimi opłatami, wśród wielu osób panuje przekonanie, że konta dedykowane przedsiębiorcom są bardzo drogie. Tymczasem wystarczy przeanalizować aktualne rankingi, by przekonać się, że wcale tak być nie musi. Rachunki firmowe mogą być tanie – co więcej, koszt ich prowadzenia można zminimalizować nawet do 0 zł. Doskonałym tego przykładem jest konto FIRMA TO JA dostępne w ofercie Idea Banku. Posiadacze tego rachunku nie płacą nic za otwarcie i prowadzenie konta, a także mają dostęp do darmowych przelewów standardowych – nie tylko wewnętrznych, ale i zewnętrznych (źródło: https://www.ideabank.pl/konto-firma-to-ja).

Płacisz za dużo za konto firmowe? Zmień je na lepsze

Jeżeli optymalizujesz koszty w firmie, warto zredukować wszystkie niepotrzebne wydatki. A do takich z pewnością zaliczają się opłaty za prowadzenie konta. Szczególnie, że w innych bankach to wszystko możesz mieć zupełnie za darmo. Nawet jeśli wydaje ci się, że 20-50 zł miesięcznie nie jest dużym wydatkiem związanym z prowadzeniem rachunku bankowego, nie warto przepłacać.

Wybierając konto dedykowane przedsiębiorcom, zwróć uwagę na takie aspekty jak:

  • opłaty za otwarcie rachunku bankowego – zwykle wynoszą 0 zł (w większości banków)
  • opłaty za prowadzenie konta – chociaż często prowadzenie rachunku jest darmowe, często trzeba spełnić kilka kryteriów, np. osiągnąć miesięczne wpływy na konkretną kwotę, dokonać transakcji bezgotówkowych
  • opłaty za przelewy standardowe – w wielu bankach pobierana jest opłata rzędu 1,0-1,50 zł, niekiedy darmowych jest tylko kilka pierwszych przelewów w miesiącu, aczkolwiek jest i bank proponujący bezpłatne przelewy do wszystkich.

Wybierając konto firmowe, warto zwrócić uwagę również na dodatkowe udogodnienia. Sprawdź, co otrzymasz w pakiecie podczas otwierania rachunku bankowego. Czasami jest to terminal płatniczy na preferencyjnych warunkach, nielimitowany dostęp do coworku, itp.

Materiał partnera zewnętrznego

Redakcja

centrumwspolpracy.org.pl

Zobacz również