|   | 

Jak kalkulować raty leasingowe

Jak zająć się kalkulowaniem rat, tak by były dla nas korzystne? Takie pytanie zadają sobie przedsiębiorcy, którzy sięgają do kalkulatora leasingowego. Pamiętajmy o tym, że suma procentowa jaką pokaże nam kalkulator to nie wszystko. W biznesie liczy się elastyczność oferty i używanie a nie własność. Liczy się profesjonalne doradztwo.

1. Inwestowanie środków

Podstawowa zasada będzie w biznesie jedna – jeśli możemy to inwestujemy środki cudze a nie własne. Dlatego z niskim wkładem własnym w długoterminowym najmie leasing najlepiej się sprawdza. Lepiej tak właśnie zrobić niż pozbawiać się płynności finansowej czy innych możliwości inwestowania.

Trzeba pamiętać, że zakup samochodu to jedynie w pewnym stopniu inwestycja. Jeśli używamy auta w celach prywatnych starajmy się inwestować cudze pieniądze a nie własne biorąc leasing.

2. Szukaj raty, nie kosztu całkowitego

Należy sobie określić ile lat chcemy użytkować przedmiot leasingu i do tego dopasowujemy okres. Samochód ma zarabiać na Ciebie a nie Ty na samochód. Dlatego lepiej brać leasing na dłuższy nieco okres i mieć mniejsze raty ale pewną poduszkę finansową na inne wydatki na gorszy okres. Warto zauważyć, że nie przypadkiem w Europie zachodniej leasing polega głównie na używaniu auta przez okres 3-4 lat a potem na zwrocie i zawarciu nowej umowy. Przedsiębiorcy wiedzą, że auto traci na wartości i spłata jego w całości nie ma sensu. Lepiej spłacić cześć za wartość utraconą i potem brać nowy.

3. Niekoniecznie musisz spłacać całą wartość

Jeśli kogoś nie będzie stać na swobodną spłatę to nie ma sensu szukać leasingu tańszego o 50 złotych. Warto postarać się podwyższyć wartość końcową auta. Można to zrobić w leasingu standardowym, ale najwygodniejsze i najbardziej korzystne będzie w najmie długoterminowym. Wtedy w pewnych wariantach rata leasingu może być znacznie niższa. Nie ma też problemu z tym, że weźmie się leasing na dłuższy okres. W dobrych firmach leasingowych zawsze będzie można zakończyć umowę wcześniej zarówno przy standardzie jak i przy dużym wykupie.

4. Bierz pod uwagę koszty dodatkowe

Koszt leasingu jak wynika z danych kalkulatora w różnych firmach będzie zbliżony. Różnice rzędu jednego procenta na koszcie leasingu nie powinny być argumentem przesądzającym o wybraniu danej firmy. Warto brać pod uwagę czynniki takie jak opłaty dodatkowe, koszty ubezpieczenia, czy będzie ubezpieczanie GAP, czy firma daje możliwość wcześniejszego wykupienia leasingu. Warto zwracać także uwagę na to jak wygląda współpraca z obsługą leasingu czy doradca do nas dojedzie, jakie ma doświadczenie. Łatwiej będzie ocenić czy współpraca będzie udana.

Redakcja

centrumwspolpracy.org.pl

Zobacz również