Fundacja Mam Marzenie nagrodzona
W XVI edycji plebiscytu „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny 2016”, nad którym patronat objął Minister Zdrowia...
Portal Praca.pl przeprowadził wśród użytkowników krótkie badanie na temat wolontariatu. Okazuje się, że 57% respondentów było, jest lub zamierza zostać wolontariuszem, 22% nigdy nie brało pod uwagę takiej aktywności. Aż 21% deklaruje, że nie zajmie się działalnością wolontariacką, z czego 16% twierdzi, że to strata czasu. Czy zmierzamy w stronę skupienia się tylko na swoich potrzebach? Czy przestaniemy pomagać?
Według badań publikowanych na stronie portalu organizacji pozarządowych www.fakty.ngo.pl w Polsce działa 86 000 stowarzyszeń oraz 17 000 fundacji.W nieodpłatną pracę na rzecz organizacji pozarządowych zaangażowany jest co piąty Polak. Aż 66% naszego społeczeństwa deklaruje zaangażowanie w filantropię, to znaczy, że materialnie wspiera inicjatywy społeczne. Wygląda więc na to, że pomaganie w Polsce ma się dobrze. Jednak na jednym z profili społecznościowych Praca.pl, w komentarzach pod postem dotyczącym wolontariatu, czytamy, że to wyzysk, zabieranie pracy, szukanie darmowej siły roboczej. Skąd biorą się takie opinie?
Czy dobrze rozumiemy ideę wolontariatu?
Niestety zdarza się, że pracodawcy traktują wolontariat jako alternatywę dla zatrudnienia. To zniekształca jego obraz i zniechęca do podjęcia takiej aktywności. – mówi Marcin Garczyński, Koordynator Szkoleń Wolontariatu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Problemem jest też wymaganie od wolontariuszy zbyt dużego zaangażowania, szczególnie finansowego. Ważne jest, żeby zadbać o pokrycie kosztów organizacji pracy, takich jak dojazd czy nocleg. My oczekujemy głównie dobrych chęci.
Co motywuje wolontariuszy?
Z badania portalu Praca.pl wynika, że najważniejsza w pracy wolontariusza jest możliwość pomagania potrzebującym – tak uważa 33% respondentów. Dla 30% badanych motywująca jest szansa zdobycia ciekawego doświadczenia i nowych umiejętności. 12% angażując się w działania wolontariackie chce poczuć się potrzebnym, 5% poznać nowych ludzi, a 3% kieruje się sytuacją rodzinną/osobistą.
Wolontariat to dla mnie praca podejmowana z potrzeby serca, a nie portfela. Działam jako wolontariuszka, ponieważ chcę mieć realny wpływ na życie innych ludzi. Moja praca zajmuje mi czas między 8:30 a 16:30, więc mogę włączyć się w działania Fundacji, w godzinach wieczornych lub w weekendy. W czasie, który większość ludzi spędza na odpoczynku i przyjemnościach, ja działam, wpływając w pozytywny sposób na życie innych – tak swoją motywację opisuje Agnieszka z Działu Marketingu Praca.pl,prywatnie wolontariuszka organizacji pozarządowej.
Wolontariat w CV
Co mówi o nas fakt, że działamy charytatywnie? Czy rekruterzy zwracają uwagę na dodatkowe aktywności, czy skupiają się tylko na doświadczeniu i predyspozycjach? Rekruterzy bardzo chętnie podejmują rozmowy z osobami, które w CV deklarują uczestnictwo w wolontariacie. Z doświadczenia wiem, że uczy on samodzielności, odpowiedzialności, a także pozwala zdobyć umiejętności przydatne w przyszłej karierze zawodowej.
Coraz więcej wolontariatów przypomina swoją strukturą różnego rodzaju firmy, więc kandydat może przy okazji sprawdzić swoje predyspozycje w kontekście wybranego stanowiska pracy. Według mnie, osoba działająca charytatywnie może mieć większe szanse, aniżeli ta, która nie posiada takiej pozycji w swoim CV – podkreśla Dobrosława Jankowiak, Konsultant ds. Projektów Personalnych w firmie Smart MBC.
Zaangażowanie się w działalność charytatywną wynika z ogólnego podejścia do życia, chęci dzielenia się z innymi, wewnętrznych motywacji. Zasobność portfela czy sytuacja życiowa nie mają na to wpływu. Jest wiele osób, którym pomaganie sprawia radość, dodaje skrzydeł, pokazuje cel i sens życia. Jeśli organizacje będą przestrzegać zasad związanych z korzystaniem z ich pomocy, wolontariat w Polsce pozostanie w dobrej kondycji. Wolontariusze natomiast powinni pamiętać, że warto chwalić się swoją pozazawodową aktywnością, szczególnie w CV. Jest bardzo prawdopodobne, że potencjalny pracodawca doceni entuzjazm, poczucie odpowiedzialności, zdolności organizacyjne i zaangażowanie. Warto być wolontariuszem i z pewnością warto wolontariuszy zatrudniać.
Źródło:newsrm.tvW XVI edycji plebiscytu „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny 2016”, nad którym patronat objął Minister Zdrowia...
Osoby publiczne coraz chętniej działają na rzecz organizacji dobroczynnych, wspierając podopiecznych wielu fundacji charytatywnych. W tym...
Jak wynika z badań zrealizowanych przez Fundację STOMAlife, 83% lekarzy kieruje pacjentów po wyłonieniu stomii pod opiekę pielęgniarki...
Po raz ósmy Caritas w Polsce organizuje akcję Tornister Pełen Uśmiechów. Szkolne wyprawki ma w tym roku otrzymać blisko 50 tysięcy...