|   | 

Praca audytora

W związku z rosnącym zainteresowaniem różnego rodzaju certyfikatami, na rynku pojawia się wiele ofert pracy dla audytorów. Z tego artykułu dowiesz się, czym zajmuje się osoba na tym stanowisku oraz jakie powinna posiadać wykształcenie oraz kompetencje.

Czym zajmuje się audytor?

Jest to stanowisko pracy ściśle związane z określonym certyfikowanym systemem, np. ISO 9001. Audytor wewnętrzny jest pracownikiem firmy, który zajmuje się planowaniem oraz przeprowadzaniem audytów. Jest to bardzo zróżnicowana praca, zależnie od normy, którą się kontroluje. Wykonywanie audytu może polegać głównie na przeglądzie dokumentów oraz rozmowach z pracownikami, ale w przypadku niektórych norm konieczne jest także wykonywanie pomiarów określonych parametrów, czy pobieranie i badanie próbek produktów. Audytor wewnętrzny przygotowuje całą dokumentację związaną z przeprowadzaną kontrolą np. harmonogram czy listy kontrolne. Jego zadaniem jest też sporządzenie raportu końcowego w oparciu o notatki, obserwacje, wyniki badań i analiz. Raport ten zawiera kompleksową informację o przestrzeganiu zasad danej normy w firmie, a także obszarach, które należy poprawić oraz doskonalić.

Kompetencje audytora

Aby zacząć pracę jako audytor należy ukończyć specjalne szkolenie i posiadać certyfikat audytora wewnętrznego. (http://www.szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/jakosc-szkolenia/audytor-wewnetrzny-szj-iso-90012008-irca/) Na takim kursie kandydaci zapoznają się z założeniami normy, którą będą później kontrolować. Bardzo ważną częścią takiego przygotowania, jest nauka oraz ćwiczenia dotyczące samej metodyki przeprowadzania audytu. Po ukończeniu szkolenia uczestnik otrzymuje certyfikat audytora wewnętrznego dla danej normy np. ISO 9001. Warto wiedzieć, że od audytora często wymaga się także wykształcenia kierunkowego np. przy kontrolowaniu systemu HACCP - spożywczego. Poza tym audytor powinien cechować się dobrymi umiejętnościami komunikacyjnymi zarówno podczas rozmowy, i gdy tworzy dokumentację np. raport. Sumienność, dociekliwość oraz uczciwość i obiektywne podejście to także cechy dobrego audytora.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

centrumwspolpracy.org.pl

Zobacz również