|   | 

Międzynarodowy transport drogowy

Przeładunek kontenerów to tylko część spedycji międzynarodowej, która odbywa się na wodzie, lądzie i w przestrzeni powietrznej.

Pozwolenie AEO

AEO to skrót oznaczający "Authorised Economic Operator", czyli jest to po prostu status upoważnionego przedsiębiorcy. Kiedy prowadzimy działalność gospodarczą wymagająca importowanie towarów spoza Unii europejskiej, pozwolenie AEO otworzy nam wiele możliwości, choć nie jest on do niczego wymagany.

O pozwolenie AEO możemy się starać dzięki złożeniu odpowiedniego wniosku do urzędu celnego. Zasady przyznawania statusu od dawna są uregulowane w przepisach prawa celnego, dzięki czemu nie musimy się martwić nagłymi zmianami w procedurach. Tyczy się to prawa celnego unijnego, jak i naszego krajowego.

Warto wiedzieć, że złożenie wniosku do urzędu celnego nie musi odbywać się osobiście. Dzięki erze cyfryzacji mamy możliwość złożenia tak zwanego e-AEO przez internet, którego znajdziemy na stronie podatki.gov.pl

Międzynarodowy transport drogowy

Kiedy mowa o międzynarodowym transporcie drogowym wyobrażamy sobie wielkie ciężarówki lub kontenerowce, jeżdżące od kraju do kraju, co wcale nie mija się z prawdą. Spedycja drogowa, czyli międzynarodowy transport drogowy, zajmuje się przewożeniem wielu rzeczy, w tym:

  • towarów neutralnych
  • towarów niebezpiecznych
  • ładunków, które wymagają temperatury kontrolowanej
  • przesyłek ekspresowych
  • ładunków ponadgabarytowych

Ponadto wiele firm, w ramach spedycji międzynarodowej, realizuje m.in. dostawy w systemie „just in time” czy obsługuje zlecenia jednostkowe, w tym plany wysyłek miesięcznych/tygodniowych, dopasowanych do harmonogramu klientów.

Warto wiedzieć, że niektóre firmy oferują swoim klientom specjalne aplikacje, dzięki którym jesteśmy w stanie śledzić postęp naszego zlecenia. Jest to też łatwy sposób, by skontaktować się z firmą i wyjaśnić w razie problemów wszystkie szczegóły.

Przeładunek kontenerów – nie tylko drogowy!

Przeładunek kontenerów bardzo często odbywa się drogą wodną, o której rzadko tak naprawdę myślimy. Wbrew pozorom wymaga on dużej wiedzy i zaangażowania, by mógł być prawidłowo przeprowadzony.

Artykuł partnera

Redakcja

centrumwspolpracy.org.pl

Zobacz również