|   | 

Jak wybrać piłkę do pilatesu?

Wyposażenie domowej siłowni wcale nie musi wiązać się z zakupem bardzo drogiego i ciężkiego sprzętu, który w dodatku zajmuje sporo miejsca. Nie każdy przecież może sobie pozwolić na umieszczenie w pokoju bieżni, atlasu czy orbitreka. Żeby móc realizować trening we własnych czterech ścianach, wystarczy mata i kilka przyrządów sportowych. Jednym z nich może być bardzo funkcjonalna piłka do ćwiczeń. Czym jest to narzędzie treningowe i dlaczego warto je posiadać?

Piłka do ćwiczeń (gimnastyczna) to bardzo prosty przyrząd, ale też niezwykle praktyczny. Z jej pomocą można wykonywać bardzo różnorodne ćwiczenia, w tym pilates. Ponadto dzięki piłkom można rozluźniać mięśnie, np. pleców, brzucha, w tym także mięśnie głębokie. Trening z piłką polepsza równowagę, pomaga zrzucić zbędne kilogramy, poprawia ruchomość stawów czy przynosi ulgę w bólu, np. w bólach pleców. Warto także mieć świadomość, że piłki już od dawna są wykorzystywane w rehabilitacji czy fizjoterapii, co tylko świadczy o ich dobroczynnym działaniu na organizm i bezpieczeństwie. Jakie piłki można znaleźć w sklepach?

Rodzaje piłek do ćwiczeń

Aby zadowolić każdego klienta, producenci oferują bardzo różnorodne piłki. Przede wszystkim jednak tego typu przyrządy warto dobierać do swojego wzrostu. Osobom niskim, mierzącym około 160 cm, poleca się piłki gimnastyczne o średnicy 55 cm. Natomiast osoby wysokie powinny sięgnąć po większe modele, np. o średnicy 85 cm w przypadku wzrostu powyżej 185 cm. Przed zakupem dobrze jest także na piłce usiąść – kąt pomiędzy udem a podudziem powinien wynosić 90 stopni. Jakie rodzaje piłek można wyróżnić?

a)Piłki klasyczne – to modele wykonane z PCV, tanie i bardzo uniwersalne, więc można na nich wykonywać większość ćwiczeń fitness czy rozluźniających. Po przebiciu mogą jednak wybuchnąć i spowodować kontuzję.

b)Piłki ABS – to produkty ze specjalnej pianki ABS, bardzo podobne do klasycznych piłek, ale znacznie od nich bezpieczniejsze. Po przebiciu powietrze uchodzi z nich bardzo powoli, więc ryzyko kontuzji jest właściwie całkowicie wyeliminowane.

c)Piłki z wypustkami – do intensywniejszego masażu, wykorzystywane w pilatesie czy jodze. Mogą być całe pokryte wypustkami lub tylko częściowo.

d)Mini piłki gimnastyczne – idealne do ćwiczeń rehabilitacyjnych, ale sprawdzą się także podczas zajęć fitness. Można je trzymać np. w zgięciach nóg podczas treningu.

Piłka do ćwiczeń – na co zwrócić uwagę?

Wiele osób zastanawia się, jaka piłka do pilates będzie najlepsza. Wybór nie jest wcale taki prosty, nawet pomimo tego, jak prostym przyrządem jest piłka gimnastyczna. Nie warto przede wszystkim kierować się np. designem piłki, która może i będzie atrakcyjna wizualnie, ale też szybko się zniszczy. Lepiej wydać nieco więcej pieniędzy i mieć pewność, że zakupiony produkt jest znanej i cenionej marki i wytrzyma nawet intensywniejsze użytkowanie. O czym jeszcze pamiętać, kupując piłkę do ćwiczeń?

1)Warto już na samym początku zdecydować się na piłkę ABS, która jest droższa od klasycznej, ale też nie wybuchnie w trakcie ćwiczeń.

2)Jeśli już ktoś decyduje się na zakup piłki klasycznej, powinien wybrać produkt o jak najgrubszej gumie.

3)Zawsze należy sprawdzić maksymalne obciążenie piłki, któremu może zostać poddana. Jest to szczególne ważne w przypadku osób ważących 100 kg lub więcej.

4)Piłka do ćwiczeń powinna mieć specjalne atesty i certyfikaty, które gwarantują, że jest bezpieczna dla użytkownika.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

centrumwspolpracy.org.pl

Zobacz również