|   | 

Jak dbać o soczewki okularowe?

Jeśli okulary maja być komfortowe i dobrze służyć przez długi czas warto wziąć pod uwagę te nasze porady, które przygotowaliśmy.

W okularach na zewnątrz

Jeśli nie nosimy okularów przeciwsłonecznych, gdy wybieramy się na dwór należy sprawdzać czy nasze okulary będą blokować 100% promieniowania UV. Niektóre materiały tego nie zapewniają, jeśli nie będą miały dodatkowych warstw. Ważna będzie także powłoka chroniąca przed zadrapaniami. Wszystkie lekkie materiały mają powierzchnię, która jest dużo bardziej miękka i podatna na zadrapania niż szkło. Najbardziej wrażliwe będą soczewki z materiałów najbardziej odpornego na uderzenia a więc poliwęglanu. Wszystkie soczewki plastikowe i takie o dużym załamaniu światła wymagają nakładania warstwy chroniącej przed zadrapaniem, ponieważ dzięki temu ich odporność będzie lepsza.

Większość współcześnie stosowanych powłok chroniących okulary przed zadrapaniem sprawi, że soczewki w okularach są tak odporne jak szkło. Jeśli często nasze okulary mogą być narażone na uszkodzenia albo też chcemy kupić okulary dla dziecka dobrze będzie zapytać o soczewki, które mają gwarancje właśnie jako ochronę przed zadrapaniami.

Powłoki antyrefleksyjne

Powłoki antyrefleksyjne (AR) sprawią, że będziemy mieli dużo lepsze soczewki. Powłoka będzie eliminować odblaski, które mogą zmniejszyć kontrast i przeskzodzą nam również w patrzeniu szczególnie w nocy. Dzięki nim szkła będą mniej widoczne, dlatego łatwiej będzie nawiązywać kontakt wzrokowy i nie będzie rozpraszania innych ludzi odblaskami w okularach. Soczewki pokryte powłokami dają mniej odbić, gdy będziemy fotografowani. Takie powłoki są bardzo ważne, jeśli wybieramy materiał, który ma duży współczynnik załamania światła, ponieważ im silniejszy będzie tym bardziej soczewka odbija światła. Soczewka wykonana z materiału o wysokim współczynniku odbije około 50% więcej światła niż soczewka CR-39. Dlatego pojawiać się tam będzie zdecydowanie więcej odblasków. Z tego powodu warstwa AR jest tam po prostu potrzebna.

powłoki antyrefleksyjne

Blokowanie promieniowania UV

Ciągła ekspozycja na szkodliwe promieniowanie UV przez całe życie wiązana będzie z chorobami wzroku takimi jak zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, z tego powodu ludzie powinni chronić oczy przed promieniami UV praktycznie od wczesnego dzieciństwa. Na szczęście poliwęglany i szkła plastikowe, które mają wysoki poziom i współczynnik załamania będą chronić praktycznie 100% nasze oczy przed promieniowaniem UV. Z tego względu jaki materiał był użyty do ich przygotowania.

Jeśli wybieramy soczewki z plastiku CR-39 trzeba sprawdzić czy będą one dodatkowo pokryte również warstwa, która będzie odpowiadać za ochronę przed promieniowaniem UV.

Szkła fotochromowe

Te soczewki stają się ciemniejsze właśnie pod wpływem promieniowania UV i promieniowania w zakresie światła widzialnego, a w pomieszczeniach znów będą idealne praktycznie przejrzyste. Soczewki fotochromowe znajdziemy wśród soczewek wykonywanych ze wszystkich materiałach i tak naprawdę o różnym kształcie. Gdy wybieramy soczewki do okularów nie można się sugerować opiniami osób, które na rzeczy się nie znają.

Kupowanie soczewek do okularów może być onieśmielające, ale sytuacja nie musi również tak wyglądać. Najważniejsze będzie zebranie kompletnych informacji, które potem będą nam ułatwiać podejmowanie decyzji. Jeśli wszystko rozważmy nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem dobrego rozwiązania, które sprawdzi się w praktyce i będzie nam odpowiadać. A jednocześnie wybierzemy takie szkła, które będą właściwe dla naszych oczu a to również bardzo ważne.

Redakcja

centrumwspolpracy.org.pl

Zobacz również