|   | 

Srebrne monety – najcenniejsze dla kolekcjonerów

Srebrne monety od stuleci wzbudzają pożądanie wśród ludzi. Przedmioty te przez wieki funkcjonowały jako środek płatniczy, a obecnie są cennym łupem dla kolekcjonerów. Nic zatem dziwnego, że zainteresowanie nimi stale utrzymuje się na wysokim poziomie. 

Dlaczego właśnie srebrne?

Srebro jest jednym z najbardziej popularnych metali szlachetnych, z jakimi mamy do czynienia. Co ciekawe, jego cena jest bardzo nieregularna i często ulega mniejszym lub większym wahaniom. Pierwsze monety z domieszką srebra powstały na terenie dzisiejszej Turcji już w VII wieku przed naszą erą. Z czasem rozpowszechniły się na całe terytorium obejmujące basen Morza Śródziemnego. Od wielu, wielu lat znane jest powszechnie zjawisko kolekcjonowania monet, czyli numizmatyka.

Numizmatyka

Mnóstwo ludzi na całym świecie interesuje się numizmatyką. Zbieranie monet od dawna fascynowało wielu kolekcjonerów. Rynek monet i różnego rodzaju banknotów jest ogromny. Skupmy się jednak na tych pierwszych. Obecnie najczęściej można spotkać monety okolicznościowe, które są wydawane w związku z jakąś podniosłą okazją, najczęściej jest to jubileusz, rocznica, itp. Drugim rodzajem są z kolei monety kolekcjonerskie. Bardzo często wybija się je w srebrze (a nawet w złocie), zaś ilość egzemplarzy często przekracza kilkaset, a nawet kilka tysięcy sztuk. Naturalnie pozyskanych przedmiotów nie można stosować jako środka wymiany pieniężnej, jednak nie o wymianę tu chodzi. Chyba, że o wymianę kolekcjonerską...

Monety srebrne Mennica Krakowska

W dzisiejszych czasach również dość popularne jest zbieranie monet obiegowych. Tym samym kolekcjonerzy bardzo często decydują się na zbieranie tego typu egzemplarzy, pochodzących jedynie z danego kraju, kontynentu. Czasem zdarza się, że w przypadku monet obiegowych gromadzi się własne kolekcje o jednej tematyce.

mennica krakowska

Srebrne monety z Mennicy Krakowskiej

Mennica Krakowska to firma, gdzie bez trudu można znaleźć doskonałej jakości srebrne monety, które z pewnością przykują uwagę niejednego kolekcjonera. Firma istnieje już ponad 20 lat, zaś oprócz srebrnych monet posiada w swojej niezwykle bogatej kolekcji monety złote, monety bulionowe, złote i srebrne sztaby, itp. Ceny oferowane przez Mennicę Krakowską są bardzo konkurencyjne i zadowolą z pewnością każdego fana numizmatyki.

Przykładowo, za 70 złotych można nabyć przepiękną monetę 50 Centów Australijskich ½ OZ, pochodzącą ze znanej mennicy Perth Mint, wykonaną w roku 2014. Po jednej jej stronie znajduje się postać królowej Elżbiety II, zaś po drugiej wizerunek przedstawiający dwa konie, podpis „Year of the horse”, czyli „Rok konia” oraz napis w języku chińskim. Każdego roku mennica Perth Mint emituje kolejną monetę, przedstawiającą znaki zodiaku w chińskim horoskopie.

Jednak w ofercie Mennicy Krakowskiej jest jeszcze kilka innych monet, pochodzących z tej serii. Przykładowo możemy nabyć piękne egzemplarze pochodzące z roku 2017 – „Year of the rooster”, czyli „Rok koguta”. Różnią się one jednak od siebie. Pierwszy, oznaczony jako ½ uncji pr. 999-15.5 kosztuje 70 złotych, zaś drugi można nabyć w Mennicy Krakowskiej za 140 złotych. Jest on oznaczony jako 1 uncja pr. 999-31.1.

Dla kolekcjonerów monet z okazami fauny, bądź dla miłośników Australii, idealnie nadawać się będą srebrne monety, na których można znaleźć wizerunek koali. Pierwsza z nich pochodzi z roku 2014 i oznaczona jest jako 50 Centów Australia ½ OZ srebra. Kosztuje 70 złotych. Druga zaś jest nieco droższa, bowiem aby ją nabyć, musimy wydać 120 złotych. Jest rok młodsza i stanowi równowartość 1 dolara australijskiego 1 OZ srebra.

Warto także zwrócić uwagę na jeszcze inną, bardzo ciekawą monetę, którą ma do zaoferowania Mennica Krakowska. Otóż jest to moneta o nominale 2 Funty 1 OZ srebra. Z jednej strony przedstawiona jest brytyjska monarchini Elżbieta II, zaś po drugiej znajduje się postać legendarnej Brytanii.

Jak nabyć monety?

Jeśli mamy ochotę nabyć którąś ze srebrnych monet oferowanych przez Mennicę Krakowską, najlepiej jest kupić je przez Internet. Oczywiście, w pierwszej kolejności dobrze jest przyglądnąć się szczegółowo, jakie monety proponuje swoim klientom krakowska firma. W zakładce „srebro” powinniśmy bez problemu znaleźć dział – srebrne monety. Następnie wystarczy tylko dokonać odpowiedniego wyboru i zakupu.

Redakcja

centrumwspolpracy.org.pl

Zobacz również