|   | 

Pożyczka dla zadłużonych - czy to możliwe?

Zadłużenie to każde zobowiązanie finansowe, które należy spłacić. W przypadku braku terminowych spłat dłużnik zostaje poddany windykacji (po 30 dniach), a następnie może zostać wpisany do rejestru dłużników (po 60 dniach).

Czym jest zadłużenie?

Zadłużenie dotyczy każdego, kto ma zobowiązanie finansowe do spłacenia, takie jak kredyt, pożyczka czy też zakup ratalny. Nieistotne jest, czy osoba reguluje je terminowo czy nie. Jeśli nie spłaca ich zgodnie z harmonogramem zawartym w umowie, może zostać poddana windykacji przedsądowej, a następnie sądowej. Dzieje się to po 30 dniach od wymaganego terminu spłaty. Kiedy i te kroki zawiodą, kolejnym jest egzekucja komornicza. Po 60 dniach od przekroczenia terminu spłaty osoba zadłużona może zostać wpisana do rejestru dłużników. W takim bowiem przypadku wierzyciel jest uprawiony, aby zgłosić swojego dłużnika. Utrudnia to wzięcie kolejnej pożyczki, zarówno w banku, jak i w niektórych instytucjach pożyczkowych. Co do firm pozabankowych, jest to zależne od ich polityki. Jedne sprawdzają, czy ich potencjalny klient figuruje w rejestrze osób zadłużonych, innym z kolei wystarczy pozytywna ocena zdolności kredytowej (którą przeprowadzają samodzielnie). Zadłużenie wpływa na nią niestety dość negatywnie, w zależności od jego wysokości. Zaleganie ze spłatami zobowiązań finansowych uniemożliwia zakupy na raty, korzystanie z usług komunikacyjnych i multimedialnych. Kłopotliwe jest też założenie działalności gospodarczej. W przypadku braku możliwości spłaty warto więc jak najszybciej skontaktować się z pożyczkodawcą, aby wspólnie rozwiązać problem. Jeśli chodzi o chwilówkę internetową, większość instytucji oferuje możliwość przedłużenia terminu na spłatę zaciągniętego u nich zobowiązania. Zwykle jest to okres równy temu, na który została podpisana umowa. Przykładowo, jeśli pierwotną pożyczkę należało spłacić w ciągu 20 dni, termin ten przesuwa się o kolejne 20 dni. Jest to oferta dla osób korzystających z usług konkretnej firmy po raz pierwszy. Z kolei stali klienci mogą dostać pożyczkę refinansującą, która jest w całości przeznaczona na spłatę zadłużenia w danej firmie.

Status osoby zadłużonej

Wiele instytucji finansowych przed udzieleniem pożyczki sprawdza status klienta w tzw. biurach informacji gospodarczej (BIG). W Polsce są cztery tego typu biura Krajowy Rejestr Długów, BIG Info Monitor, Rejestr Dłużników EIF praz Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej. Dostępne są też listy Biura Informacji Kredytowej (BIK). Jeśli osoba zadłużona została tam wpisana, może mieć duży problem z uzyskaniem kolejnej pożyczki lub kredytu. Dane z BIK są usuwane po 5 latach od spłacenia długu. Przed upływem tego terminu można złożyć wniosek o wypisanie z BIK. Co ważne, Urząd Skarbowy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wpisują swoich dłużników do BIK i BIG. Warto wiedzieć, że każda sprawa związana z udzielaniem pożyczki dla zadłużonych jest rozpatrywana indywidualnie. Jedynie w przypadku skierowania sprawy o do komornika sądowego, może pojawić się poważny problem z zaciągnięciem kolejnego zobowiązania finansowego.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

centrumwspolpracy.org.pl

Zobacz również