|   | 

Najlepsze sposoby na oszczędzanie

Niektórzy odkładają monety do skarbonki, inni decydują się na zakupy z precyzyjnie skomponowaną listą niezbędnych produktów. Sposobów na generowanie oszczędności jest tak naprawdę multum. Ważne, by ten, który wybierzesz, odpowiadał w pełni Twoim preferencjom i rzeczywiście umożliwiał regularne odkładanie pieniędzy. Statystyczny, pracujący Polak może odkładać miesięcznie minimum 200 złotych. Najczęściej odkładamy do 100 złotych.

Pierwsze kroki w oszczędzaniu

Polacy nie są zbyt oszczędni. Patrząc na mieszkańców wszystkich krajów Europy, plasujemy się na jednym z ostatnich miejsc. Wszystko dlatego, że wciąż nie mamy świadomości, iż odkładanie pieniędzy jest koniecznością, bo to zapewni nam dostatnie życie w przyszłości. Wolimy wydawać niż oszczędzać. Rzadko kiedy inwestujemy pieniądze w celu ich pomnażania.

Większości z nas wydaje się, że nie mamy z czego odkładać. Okazuje się, że nie jest to prawda. Polacy każdego roku bogacą się. Zarabiamy coraz więcej, ale i wydajemy więcej, bo wzrastają nasze potrzeby. Musi zmienić się nasza postawa. Musimy zdać sobie sprawę z konieczności generowania oszczędności. Tylko wtedy wygospodarujemy środki, które będą stanowić nadwyżkę naszego codziennego budżetu.

Pewne zyski bez ryzyka

Początkujący inwestorzy powinni stawiać na pewne zyski, które osiąga się przy minimalnym ryzyku utraty kapitału. Mówimy o inwestowaniu, bo właśnie tak powinno przebiegać nasze oszczędzanie i pomnażanie pieniędzy. Samo oszczędzanie jako odkładanie pieniędzy do przysłowiowej skarpety nie jest dobrym pomysłem. Pieniądze nie będą zarabiać, będą za to w długim okresie tracić na swojej wartości.

Banki oferują co najmniej kilka produktów, dzięki którym możliwe jest inwestowanie bez ryzyka. Przykładem mogą być lokaty standardowe czy konta oszczędnościowe. To instrumenty, których mechanizm funkcjonowania jest łatwy do zrozumienia. Nigdy nie powinniśmy inwestować w takie, które są dla nas zagadką.

Lokaty bankowe

Lokaty standardowe, czyli terminowe to jedna z najczęściej wybieranych form inwestowania oszczędności. Chociaż wiążą się z koniecznością „zamrożenia” naszych środków na pewien czas, to zysk jest w ich przypadku pewny, nie jest obarczony ryzykiem utraty kapitału.

Lokata to produkt banku, którego istotą jest przekazanie środków pieniężnych do tejże instytucji. Bank może nimi dowolnie dysponować, a w zamian oferuje korzystne oprocentowanie. To właśnie odsetki są czystym zyskiem dla osób, które zdecydowały się na otwarcie lokaty. Najczęściej otwieramy lokaty standardowe z krótkim terminem obowiązywania: 3,6 albo 9 miesięcy.

Konto oszczędnościowe

Dobre konto oszczędnościowe może zastąpić podstawowe konto osobiste, a jednocześnie generować zyski. Banki oferują dzisiaj nie tylko otwarcie czy prowadzenie takiego konta za darmo. Konto oszczędnościowe może być zarządzane online, można z niego wypłacać i wpłacać gotówkę, a wszystko to bez utraty zgromadzonych odsetek.

Dobrym rozwiązaniem jest założenie konta oszczędnościowego, które wspiera oszczędzanie. Przy płatnościach kartą, kwota za zakupy zostaje zaokrąglona, a reszta odkładana jest na oprocentowanym koncie. Warto pamiętać, że wybór dobrego konta w banku sprawi, że wszystkie inne mogą zostać zamknięte. Taki zabieg również będzie generować oszczędności, bo nie będziemy ponosić kosztów z tytułu ich utrzymania.

Materiał partnera zewnętrznego

Redakcja

centrumwspolpracy.org.pl

Zobacz również