|   | 

Jakie buty wybrać na wypad w góry?

Wycieczki po górach są bardzo popularnym sportem i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Aby bezpiecznie przemierzać szlak i komfortowo podziwiać widoki trzeba wybrać odpowiednie buty trekkingowe. W tym wpisie przedstawiamy kilka porad, które pomogą wybrać odpowiedni model i kupić dobre jakościowo produkt.

Jakie powinny być buty trekkingowe ?
Buty trekkingowe niezależnie od rodzaju, modelu czy zastosowania powinny cechować się pewnymi konkretnymi szczegółami. Buty takie muszą być wygodne. To podstawowy wymóg, gdyż wielogodzinne marsze czy trudny teren tego wymaga. Zbyt małe czy źle dopasowane powodują otarcia i będą niekomfortowe. Kolejnym wymogiem jest solidna podeszwa. W takim obuwiu chodzi się w różnym terenie. Istnieją buty z grubą lub cienką podeszwą, ale niezależnie od modelu spod butów trekkingowych powinien być grubszy od tych miejskich.

Lekkie buty
Takie obuwie to propozycja dla wszystkich osób, które turystycznie chodzą po górach. Nie zapuszczają się w trudny teren, a jedynie od czasu do czasu chcą podziwiać piękne widoki. Budowa przypominają zwykłe adidasy lub obuwie sportowe i są przed kostkę. Zapewniają duży komfort ruchów, ale są bardzo stabilne. Wykonane są najczęściej z oddychającego i lekkiego materiału, mają solidną i grubszą podeszwę od zwykłego obuwia sportowego, ale lżejszą od specjalistycznych modeli. To złoty środek między funkcjonalnością a zaawansowaniem profesjonalnych butów.

Buty za kostkę
Ta grupa butów jest przeznaczona do dłuższych wycieczek, biwaków w górach czy trudnych wypraw. Buty takie są za kostkę, posiadają grubą podeszwę w różnych wariantach oraz mogą być wykonane z różnych materiałów takich jak skóra czy materiał. Takie obuwie jest cięższe, ale daje dużo większe zabezpieczenie. Mając takie buty, możemy udać się na dłuższe wypady i zmierzyć się z trudniejszym terenem. Ceny pełnych butów trekkingowych rozpoczynają się od kilkudziesięciu złotych, a w miarę wzrostu kwoty możemy liczyć na dodatkowe wzmocnienia, funkcje czy lepsze materiały.
https://www.sklep-presto.pl/obuwie-i-odziez/obuwie-dla-mezczyzn/obuwie-trekkingowe-meskie-1620/


Przy wyborze takich butów należy zwrócić uwagę na podeszwę, która może być uniwersalna, przeznaczona na podłoże skalne lub trawiaste. Materiał wykonania również ma duży wpływ na właściwości butów. Dostępne są skórzane modele lub te wykonane z materiału. Skórzane po odpowiednim zaimpregnowaniu bardzo dobrze będą się opierać wodzie i będą dobrze izolować od temperatury. Materiałowe poszycie będzie lżejsze i zapewni dobrą wentylację. Tkanina posiada te kilka innych korzyści. Szybciej schną, są wygodniejsze i tańsze. Minusem takiego rozwiązania będzie mniejsza wytrzymałość.Na rynku dostępne są takie buty trekkingowe damskie. Kobieca stopa robi się nie tylko rozmiarem, ale też budową. Warto wybrać takie buty, gdyż są one inaczej wyprofilowane i znacznie wygodniejsze dla pań.
https://www.sklep-presto.pl/obuwie-i-odziez/obuwie-dla-kobiet/obuwie-trekkingowe-damskie-1628/


Ważnym wyborem jest decyzja czy chcemy buty z membraną, czy bez. Membrana to specjalnie porowaty materiał, który odprowadza wilgoć i ciepło ze środka butów jednocześnie chroniąc przed wodą i zimnem. Membrana nie sprawdzi się w bardzo trudnych warunkach, gdyż nie jest całkowicie nieprzemakalna.

Gdzie kupić buty trekkingowe ?
Na początku wyboru miejsc powinniśmy wykluczyć supermarkety. Pomimo atrakcyjnej ceny nie mają one zbyt wiele wspólnego z profesjonalnym obuwiem do chodzenia po górach. Będzie ono lepszym rozwiązaniem niż obuwie sportowe czy klapki, ale nie mają zbyt wielu przydatnych właściwości. Sklepy sportowe są dobrym miejsce na dokonanie takiego zakupu. Mają one duży wybór, modele z różnych półek cenowych i o różnych zastosowaniach. Kompetentny doradca pomoże w wyborze najlepszego modelu oraz odpowie na ogólne pytania. Alternatywa dla zakupów stacjonarnych są sklepy internetowe. Ich mocną stroną jest bardzo duży wybór asortymentu i niższe ceny niż w tradycyjnych sklepach. Jeśli jesteśmy zdecydowani na konkretny model lub wiemy,  co chcemy kupić, to by takie można zamówić przez internet. W większości z nich istnieje możliwość bezpłatnego zwrotu, a przesyłkę otrzymamy w ciągu 2-3 dni od zamówienia.

 

Redakcja

centrumwspolpracy.org.pl

Zobacz również